Fadil SHYTI DRITË LIRIE! (Kushtuar Partisë Komuniste të Shqipërisë e themeluar nga strategu Enver Hoxha me shokët e shoqet e tij të idealeve çlirimatre) Kjo dritë e verboi fashizmin, kjo dritë e verboi. Deri tani kam shkruar kryesisht poezi dhe vazhdoj ende me poezinë. Per të gjallë s'u dorzue kurrë! Njëmijnëntqind e nëntdhjet e tetë Në Mars ngritet legjenda vet! N' kamë po çohet Legjendari, Komandantë Adem Jashari. apostujt të cilët mbollën së pari besimin në një popull që më përpara ide, por falenderimi kryesor dhe më i veçantë shkon per dizenjatorin Eugjen ishte pagan. S'ka asgjë për tu çuditur As dhe për të treguar me gisht Disa mendojnë se jam lajthitur Të tjerë heshtin, e s'ndihen hiç. Poezi per Vloren! Figurë Postuar më 29 Nëntor, 2013. Deri sa te. edhe nje per Adem Jasharin dere me dere ne kulla t'Drenices Një flamur per motren Xhevë tjetri afer per Fehmiun per Kosovë jeten flijuan lirine Atdheut i dhuruan. Liria tregon të qenurit i lirë, kushtin e njeriut që nuk është i burgosur dhe ka forcën, nuk është i kufizuar apo i penguar. Atdheu s’ka fjalë, ka sy të trishtua. Dom Ndre Mjeda eshte njeri nga poetet me te medhenj te letersise shqipe. 47 vjet më parë, pikërisht me 15 shkurt të vitit 1972, cerberët e UDB-së shuan yllin me emrin ALUSH CANAJ pse deshi të puth LIRINË. Asnjëherë s'të pashë, po sa shumë të njoh Asnjëherë s'të preka po sa shumë të ndjej E sa afër të mbaj, e sa shumë të dua Ne u njohëm atë natë, atë natë kur s. Gjermanët poezi për t'u tallur me Erdoganin, ja çfarë vendos gjykata 11:04 , 11/02/2017 Një gjykatë gjermane ka mbështetur ndalimin e një poemë satirike që tallet me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, shkruan “BBC”. Faqet e librit 192. Fatos Arapi,ky poet i madh, që u dashurua me,Atdheun ,lirinë dhe vendlindjen. Adem Jashari shum ka luftu Jeten e familjes e ka rreziku Çka po thot vajza Besarta Jashari Shumë për mixhën më ka marrë malli. Përgjigje e: Poezi per dashurine Sot sot te gjithe jane mbledhur, por nuk eshte dite gezimi, te gjithe jane te perlotur, per te me cuar tek varri, sikur te kisha mundesine dhe t'ju tregoja se pa te dashurin tim nuk mund te jetoja. Gjithmon per ty kemi luftuar asnje here skemi pertuar. atë mund ta shkruajnë. com Blogger 252 1 25 tag:blogger. Re: Poezi per femije DALLENDYSHE Ju dallendyshe mbretresha qiellore, menquria juaj me befason prore. Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ) thotë se së paku 81 gazetarë u vranë dhe, se dhuna ndaj Mediave u rrit në vitin 2017. Tani pra erdhi ajo dite. Liria - Poezi nga Frrok Kristaj. Qielli mori kaltërsinë e kthjellët Dielli lëshoi rrezet me ngrohtësi, Errësira mori rrugën e pa kthim Në botën time erdhe ti Liri! 3. gezimajgeraj. Pa poezi nuk ka të nesërme … «Le temps» – Ju këndoni dhe mbroni lirinë «gjithmonë të parën» … dhe për këtë, zëri juaj, është një zë universal! Janis Ricos- Poezia është pjesë e jetës. Përgatiti, përktheu dhe përshtati: Skender Mustafi lexo me emrin e Zotit tënd, i Cili krijoi (gjithçka) (Kur'an, 96:1) Sot jemi dëshmitarë se po dominon elektronika, e me theks të veçantë interneti, kurse interesimi i leximit të librit gjithnjë e më shumë po zbehet. Rastësisht gjatë kërkimit të kanoçeve më ra në dorë një gjysëm fletë libri, ku me vështirësi arrita të lexoj: ''Nëse një libër përplaset pas një koke dhe dëgjohet një tingull bosh, përse duhet të jetë faji i librit?''. per sentire di più la tua umidità. Auden (1907-1973) Poet anglez, dramaturg, kritik letrar dhe libretist, Wystan Hugh Auden ka ushtruar një influencë të madhe në poezinë e shekullit të 20-të. AROMË SHQIPTARIE (Në Mitrovicë, më 24 nëntor 2012, në ditën. Poezi e shkruar nga Agim Morina, në vitin 1989 në Prishtinë. Burimet e shkruara greke dhe romake per Ilirine Lajmet e para mbi fiset Ilire dhe vendin e tyre i gjejmë që në monumentet më të hershme të letërsisë helene, që në poemat e Homerit e të Hesiodit. Vashdoni vargjet tuaja Aty ku keni mbete’ Thuja kenges me sharki Per Kosove’ e Shqiperi. 13 hours ago · Në pamje të parë duket sikur është poezi, pasi dialogu në të është me një fjalë, me një fjali. Nga Kraleva, Nishi e Piroti, Nga Prokupla vijn oj vraft Zoti! Si re e zeza' kur prishet moti! Ushtritë serbe kolonë po shkojnë Ushtar, polic nga Belgradi çojnë, Pesmij trupa po. E treta e vërteta. Është autor i disa përmbledhjeve me poezi, si: Don't Make a Move (1974), Animal (1996), Leaning Against Time (2005), From the Canyon Onward (2009), The Crow and I (2015) dhe Elegy For My Beat Generation (2018). Pikerish ne kete faze e joshur nga kurioziteti per boten, per lirine, frymezuar nga liqeni qe lagte kete fshat te vogel e gati anonim, fillon te shkruaje poezite e para qe s'do lexonte askush. Gjilan – Nexhat Rexha: Duke kërkuar hijen tënde SHB “Beqir Musliu” Gjilan, 2019 Autori veprues dhe i frytshëm, Nexhat Rexha vijon t`i sjellë letërsisë shqipe një mori vëllimesh poetike e diskursesh letrare kritike. Po vendin tim. Varfëria dhe Liria – Poezi nga Andon Zako Çajupi. Po i tregonte një drenicas pleqnarit Xhemjl Obrija se si ishte çmend një burrë dhe anëtarët e familjes e kishin lidhur dhe po e ushqenin. Ndër vëllimet e tij me poezi: Gjermani (Deutschland, 1944), Kundërshtimi (Anfechtungen, 1967), Njëqind poezi pa vend (100 Gedichte ohne Vaterland, 1978). SË BASHKU NË PËRJETËSI ! - Lavdi përjetësisht për ty, o trim Të rrojë kujtimi, për ty, vëlla Abedin Trim mbi trimat, fisnik i rrallë, Shqipe n'fluturim, i madhi Legjendar. Ç’të bëj me ëndrrat?Dikur puls i ditëve pa…. Dinaku të shkon ujë nën rrogoz. (Kete poezi e thurra kryesish per femijet kosovare te cilet na mbushen plot gezim me vargjet e tyre dhe ju uroj shume gezime ne jete, suksese) (E. Kësisoj, “Radio Liria” lindi dhe u rritë shpejt, i përqafojë dhe i futi në gjirin e vet të gjithë shqiptarët e të gjitha grupmoshave, kudo që ata jetojnë dhe veprojnë. Mund të jetë e padrejtë, por ndonjëherë ajo çka ndodh brenda pak ditësh, ose edhe në një ditë të vetme, mund të ndryshojë rrjedhën e një jetë të tërë. te matroheshin me Lirine… Shqiperia ime, Dashuria dhe drita ime Zemra dhe enderra ime Nder duar, Kam plaget e qindra viteve Nje gjerdan trimerie Qendisur me te kuqe… Shqiperia ime… Me flamurin Bere prej buzeqeshjes sone Rend neper shekuj Kalorse e lirise Permes qiejve Mbi rrufete dhe vetetimat Mbi te gjithe zjarret e yjeve Me nje diell te. Mesazh dashurie ne cdo vend dergoni, lirine e keni te shenjt se pa te nuk mund te jetoni. Arta Mirësevini! Këtu do të gjeni vargje, këngë, vjerrsha, përralla, legjenda, lojra e shumë e shumë të tjera për fëmijë. al gjergjmeta glaukolldashi hashimthaci ilirmeta keshilla klodiantomorri lejendertimi libri lulzimbasha lutfidervishi messi per pergjimet poezi rama. Të nderuar anëtarë dhe vizitorë këtu mund të postoni poezi ,ese dhe monologje në lidhje për dëshmorët e lirisë! ILIRIDË KALA SHQIPONJE (Kushtuar dëshmorit Hasip Emërllau) Pluhur e hij kan mbulu ballkanin UCK-ja me barot çan vullkanin, yjet lavdërojne ILIRIDËN e bekuar tokat shqiptare për ti bashkuar. poezi nga ali podrimja Ali PODRIMJA UNË BIRI YT Unë biri yt, Kosovë, t'i njoh dëshirat e heshtura, t'i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me Sabit Rrustemi: VARIACIONE PËR LIRINË. Dita me diell duket që në mëngjes. Poezi Per Pavaresine. Kam bredhur rrafshit të Dukagjinit me tupan të plasur pas shpinde, prej dasmës në dasëm prej lindjes në lindje duke ngritur zërin e kullave. Veprimtari i çështjes kombëtare dhe shkrimtari Avni Dehari, humbi dy djemtë e tij, Arbnorin dhe Astritin. Tundej Vlorë, e gjora, Në zjarr e furtunë,. 78,Plejad 2005, Tiranё) Jo pa qёllim e fillova shёnimin tim me kёtё thёnie tё Blez Paskal. uro-perëndimi, tashmë një kohë të gjatë, sillet me botën si skllavopronari me skllavin: ti nuk disponon me lirinë personale, ti nuk disponon me pasurinë personale, ti si qeveri nuk mund të hartosh plane jashtë pajtimit të tyre, ti nuk mund ta prezantosh identitetin tënd jashtë identitetit euro-perëndimor… sikur je ndonjë nënkategori njerëzore, objekt i supersubjektit, mjet. Ky është një moment prekës kur një ari i cili pas më shumë se 20 vite qëndrim në një kafaz, sheh dhe prek për herë të parë borën. Me 1908, ne Kongresin e Manastirit u zgjodh anetar i Komisionit per hartimin e alfabetit te njesuar te shqipes. Veprimtarinë poetike Ndre Mjeda e nisi që herët. Në gurë të vendit tim linde Mbi lulkuqet e luadheve jetove, Në zemrën time u mbylle Më ngrohe, jetën ma zbukurove! 2. GJURMË Me kohën në hapërim për të lënë gjurme në pemën e jetës Grurisht duhet kenduar diellit e legjendave Me fjalë ndërtoni ura mbi brigje ura dashurie Rrefehuni në gjuhen e yjve të baladave Për të dëshmuar me emrin ne gurin e. Foto dhe poezi për dëshmorët e kombit / nga Ramadan S. Me te vertet jeni per levdata. al gjergjmeta glaukolldashi hashimthaci ilirmeta keshilla klodiantomorri lejendertimi libri lulzimbasha lutfidervishi messi per pergjimet poezi rama. Djathin, mirë që e hëngri miu, po shëllirën kush e piu. Ajo nuk ekziston. Nga Poetesha Zahide Marije UKAJ, 26 Janar 2016. Per nje D qe ti se ve fjala Dere behet ere dhe shtepia ngele pa dere. Përgatiti: Skender MustafiPublikuar më 28 Dhj. Tani pra erdhi ajo dite. Uroj qe festa e Pavaresise te te sjelli paqe dhe lumturi ne jeten tende. Te uroj nga zemra Sherim e gjitha t ‘ mirat ne jete’ Nuk ju mingojne’ lutjet Nga miqesia e vertete’. Kush mund e ben si do vete, ben si thote Perendia, nuke ka ne kete jete gje m'e vyer se liria. Atdheu është kryqi, është kryqiE mban – dhe të mban ty në shpirt. "Mjeshtri I Madh", Mirush Kabashi ishte sot I ftuar në emisionin "Rudina" në Tv Klan nga ku foli për lirinë e aktorëve. Sunday, October 30, 2005. Spitali s’ eshte’ per ty. S'me duhet ergjendi mua, dua lirine dhe ndere, dua te bej si te dua, jo si te duan te tjere. 1 botimi i pËrmbledhjes ËshtË mundËsuar nga ministria e kulturËs, rinisË dhe sporteve tË kosovËs. BALLKANI Ceremoni përkujtimore për Ataturkun në Shkup, Tiranë dhe Prishtinë Në Ambasadat e Turqisë në Maqedoninë e Veriut, Shqipëri dhe Kosovë sot janë mbajtur ceremonitë. Lush Gjergji "Dhe, ja, unë jam me ju gjithmonë - deri në të sosur të botës!" (Mt. Te studiosh pa menduar eshte e kote, te mendosh pa studiuar eshte e rrezikshme. Me lot nfaqe lokja brohoriste kosov medvegj shqipri qameri. Do te gjeni lajme, kuriozitete te. Natë e tmerrit,nuk e ndalojnë krimin shkijet e zi Kriminelet serbet varsin Naimi Hajdinin e nënën Zyl. E kaluara e historia janë vetëdija e një populli që kërkon Makaj. Platoni - (424/423 - 348/347 para lindjes së krishtit) ishte. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID. Shpërthimet e kontrolluara të këtyre vargjeve i ndien në çdo poezi dhe pa dashur të sjellin në realitetin tonë, ku anarkia mbretëron krenare në çdo qelizë të shoqërisë, por metastazat e saj depërtojnë deri në shpirtrat tanë të munduar e të shtrydhur nga diktatura, po dhe në shpirtrat e brishtë e të çoroditur të të rinjve. Pa poezi nuk ka të nesërme … «Le temps» - Ju këndoni dhe mbroni lirinë «gjithmonë të parën» … dhe për këtë, zëri juaj, është një zë universal! Janis Ricos- Poezia është pjesë e jetës. Titulli: POEZI NGA Llemadeo Tue Oct 13, 2009 10:59 pm Krijime poetike në nderim të të gjithë atyre grave e nënave që vuajnë shpërfilljen, presionin, kanosjen që u bëhet, deri duke rrezikuar edhe jetët e tyre, në përpjekjet e tyre për të mbajtur familjen, pa e shkatërruar’ apo pa krijuar tragjedi!. Dedikuar te gjithe atyre qe dhane Rinine dhe Jeten per Lirine njerezore, (per Kombin, Demokracine, Shkencen dhe Vlera te tjera qe çuan para Njerezimin) Sa me pelqeu kjo poezi. Në katrenat Zef Serembe krijoi sipas skemës së rimës së alternuar abab/abab në pesëmbëdhjetë sonete, ndërsa sipas skemës së rimës së kryqëzuar në katër sonete. Tani eshte e fokusuar me shume ne edukim formal e ndryshim permes artit te saj. The home page of serialeturke. Jo!Jo! per ne nuk zbardhet drita. Poezi nga Eshref Berisha Eshref Berisha MJERIMI Mjerimi âsht nji kumt Që t'lidh me ni shoqni t'kalbun, t'kthyem në ushujza, Që knaqen tuj ta pi Jep dorëheqje nga LKSHM edhe anëtari i kryesisë, z. Liria është e ngjashme me lulen Vetëm ajo nuk ujitet dot me shi ujitet me pika të gjakut që qullen Liria është e ngjashme me lulen. Ladorisht të ndrittë më e mira. 2007 09:06 Personalitetet politike për Rugovën Presidenti Rugova për shumë vite udhëhoqi fushatën për paqe dhe demokraci në Kosovë dhe fitoi respektin e botës për qëndrimin e tij parimor kundër dhunës. Arta Mirësevini! Këtu do të gjeni vargje, këngë, vjerrsha, përralla, legjenda, lojra e shumë e shumë të tjera për fëmijë. Nuk të përulem, ka mbaruar, asnjë premtim i yti s'hyn dot në shpirtin tim për ta sunduar, jemi të huaj, sot edhe mot. Unë do ta kisha quajtur "Simfoni çame për Kosovën" dhe aty do të përfshiheshin të gjithë, siç edhe janë përfshirë: Edhe Ali Podrimja e Din Mehmeti, edhe Ibrahim Rugova e Azem Shkreli, edhe Ukshin Hoti e Nexhmie Pagarusha. Tema: Poezi Trimërie O Trima Luftetare O Trima luftetare Ju binjt e Skenderbeut Kerkoni ju shqiptare Lirine e memedheut Se mjaft ne roberi o e mjera Shqiperi o djem rrembeni pushketo ja vdekje ja liri! - poezi nga Memi (Poet) - Poezia u dërgua nga Memi -. Njzet e gjashtë marsi,tragjedi per familjen Hajdini Per fushë kosoven,që e kishtë kaplue flaka e tymi Tmerr e tragjedi:Shkijet i vrasin në shtepin e vetë: Hajvazin e paralizuar,Hashim Hajdinin dhe Nënën e tijë. Diesen Post per E-Mail versenden BlogThis! In Twitter freigeben In Facebook freigeben Auf Pinterest teilen. Ç’të bëj me ëndrrat?Dikur puls i ditëve pa…. Ty te takojne falenderimet padyshim,kenirrespektin dhe i cmoj poezite e ne vecanti kushtuar deshmoreve,shkruaj dhe une me endje dhe plot ORIGJINALITETndaj keni postuar edhe poezi temia aty-ketu ne disaforume cka me behet qejfi padyshim ngase vlerat e autorit i ke mbrojtur perhere cka une te percjell falenderime. Shtatë poezi apo poema e parë shqipe për shtatë mëkate mortare e Gjon Buzukut. "Metamorfoza"-Franc Kafka (Analiza) 1 Ese per lirine e Kosoves 1. Dita me diell duket që në mëngjes. Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne. Janit u recituan te Klubi i Poetëve të Bostonit të Veriut dhe në Klubin e Poetëve të Kolegjit NSCC Denvers-Lynn e u mirëpritën me duartrokitje. Ti shqa thërret,. Per tragjiket e vjeter e shkreptimat Do t'me duhen se paku dy vjet. Po vendin tim. Ndre Mjeda u lind më 20 nëntor të vitit 1866. Liria eshte fjala qe perkufizon kete ndjenje qe buron thelle nga zemra e qdo njeriu. "Nёse hunda e Kleopatrёs do tё kishte qenё mё e shkurtёr e gjithё faqja e dheut do tё kishte ndryshuar", (Paskal Blez, Mendimet, fq. Me vargjet qe shkruanim aso kohe mes miqesh po krijonim ura, u njohem me miku Halil Xani Me mikun e ndjerë - Feriz Nura. Berisha Vëllimi poetik "Qershor dhe pak trishtim" i Sali Beqirajt, i botuar nga Shtëpia Botuese "Buzuku" është një krijim poetik, i cili shqetëson këndshëm dashamirët e vargut. "Metamorfoza"-Franc Kafka (Analiza) 1 Ese per lirine e Kosoves 1. Poezia e Bahriut nuk është poezi e interesit pragmatik, nuk është poezi që vjen si frymëzim nga jeta mondane e bohemizmit aventuresk, nuk është as poezi me një shterpësi ideore, poezi formaliste e imitimit të kalemxhinjve surrealist e kozmopolit, që në shtypin e kohës paraqiten vetëm si klithje pa ndjenjë, pa koherencë mendimi, jo kuptimore, poezi pa konstrukt në formë dhe. Urime 7 Marsi Te Gjithe Mesuesve/eve. KANUNI I NEGLIZHENCËS Ideja për të bartur një vdekje në vetëdije gjatë gjithë jetës dhe ballafaqimi me drejtësinë moderne do të kenë përpar. Buqetë me poezi nga Sadik Krasniqi Sadik Krasniqi NATA E POETIT Nata e poetit nuk është nje vijë e zezë e vizatuar nga dorën e ngathët idioti nuk është dremitje e d Rezultati i konkursit letrar të LKSHM dhe poezitë e shpërblyera. Poezi, me Autor Zef Serembe. t’u larguar nga çdo vend bëhet objekt kufizimesh vetëm në rastet e përcaktuara me ligj, të cilat janë të nevojshme për të mbrojtur sigurimin kombëtar, rendin publik, shëndetin dhe moralin publik ose të drejtat dhe liritë e të tjerëve dhe që janë në pajtim me të drejtat e njohura në këtë Konventë Per te drejta Te. Pikërisht në prillin e shënimit të përvjetorit të 20-të të masakrave dhe gjenocidit që Serbia kreu ndaj popullit shqiptar gjithandej Kosovës, përpos Serbisë si shtet, edhe ministrat serbë në Qeverinë e Republikës së Kosovës, me agresivitet të paparë, jo vetëm që i mohuan krimet e kryera mbi popullatën e pambrojtur shqiptare gjatë periudhës ‘98-‘99, por edhe. " Lavdia e skllavit" - pjesë e shkëputur nga “E pafilozofuara” Hysamedin FERAJ “Shqiptarët kanë një histori të lavdishme” është shprehja morale që shqiptarët e thonë për vete. Eshte shenja kombit ton qe kujtohet gjithmon. Na mekoi qumshti i gjiritNa ushqeu gjuhe e shpirtitNa gjumoi nder perrallaMe e embla shqipe-fjala. atë mund ta shkruajnë. Pa poezi nuk ka të nesërme … «Le temps» - Ju këndoni dhe mbroni lirinë «gjithmonë të parën» … dhe për këtë, zëri juaj, është një zë universal! Janis Ricos- Poezia është pjesë e jetës. Poezi nga Egla Xhemali November 4, 2018. Nga supet si ta heq kete. Per lirine e shqiperise. Dita me diell duket që në mëngjes. 78,Plejad 2005, Tiranё) Jo pa qёllim e fillova shёnimin tim me kёtё thёnie tё Blez Paskal. Gjithmon per ty kemi luftuar asnje here skemi pertuar. "Poezi" Përgjigju Citat Ndrysho Fillimi: Postimi: Ket poezi e kam shkruar per Qazen dhe mua Dikur Dikur kur qdo gje shuhet Dikur kur qdo gje te duhet Dikur kur qdo gje vyshket Dikur kur te duket se je vetem Kthen nje njeri qe ja ofrova Gjith boten,ne qdo takim Njdjeva dashuri,respect dhe Lumturi,prane tij Isha vajza me e lumtur ne bot. Si udhetari me peshe te tepert Para avionit qe niset pas pak I ngarkuar rendshem ende Do t'afrohem tek varri humbak. Eshte nje akt i deshperuar!. Dom Ndre Mjeda eshte njeri nga poetet me te medhenj te letersise shqipe. Dhe kur flisnim capra cupraIshin rrokje, fjale te bukuraIshin vete kuptimi i jetesShqiptarisht dhe asgje tjeter. Për humanitetin dhe guximin e treguar për çlirimin e Kosovës Dr. per nje Shqiperi kenget qe mbi koke n'a i kendonte ishin plote trimeri. Çmim ndërkombëtar në poezi Poeti nga Kosova Sylë Mujaj nderohet me Çmimin Ndërkombëtarë për Letërsinë EUROPA. bëhem poezi e dhimbshme, bëhem lot. Ti erdhe nga dyert e fakultetit Atlet i ëndrrave të bardha. GJIKA TRASHËGIMIA DHE NOSTALGJIA ENVERISTE - PENGESA KRYESORE PËR ECJEN E NGADALSHME TË SHQIPËRISË (Portret biografi kushtuar gazetarit Frank Shkreli) Radio Zëri i Amerikës, në vitet kur Shqipëria nuk kishte marrëdhënie diplomatike me SHBA-të, luante rolin e ambasadës amerikane për të ndihmuar popullin shqiptar duke transmetuar lajme, komente dhe artikuj mbi. Te studiosh pa menduar eshte e kote, te mendosh pa studiuar eshte e rrezikshme. Mbaj mend qe c'do vit per kete feste benim konkurim midis klasave perpara shkolles duke recituar vjersha te shkrimtarve te medhenj. Gazeta Shqiptari është themeluar në fillim të vitit 2016, si medium pakontestueshëm i pavarur nga politika dhe ndikimet tjera, i përkushtuar për mbrojtjen e interesit kombëtar dhe të drejtave civile. Kur them se arrita piken qe puna do bitiset gjithmone pa bitisur ndonje sebep e le, Eshte coha e pafundme e gruas se Uliksit, ku puna e bere diten, ndaj te gdhire u cbe. Andon Zako Çajupi: Poezi dhe biografia Mëmëdheu. Sofra poetike sjell tek adhuruesit e letërsisë shqiptare poezi, rrëfime dhe shkrime me vlera estetike të një niveli të lartë. “Nёse hunda e Kleopatrёs do tё kishte qenё mё e shkurtёr e gjithё faqja e dheut do tё kishte ndryshuar”, (Paskal Blez, Mendimet, fq. Fadil SHYTI DRITË LIRIE! (Kushtuar Partisë Komuniste të Shqipërisë e themeluar nga strategu Enver Hoxha me shokët e shoqet e tij të idealeve çlirimatre) Kjo dritë e verboi fashizmin, kjo dritë e verboi. Juve ju uroj sukses dhe pune te mbare ne rrugen qe e keni mare. Dy shaka bëjnë një të vërtetë. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Bota e Gruas Shqiptare - - JULIA GJIKA - Poezi TRISHTIM. Për lirinë e shprehjes. Me te vertet jeni per levdata. Në vend të skemave e kallëpeve letrare, Kote preferon fjalën e gjallë e të frymëzuar poetike, ku nuk mungojnë gjetjet interesante, ritmi dinamik dhe figurta, here- here, surreale. Urime 7 Marsi Te Gjithe Mesuesve/eve. lete gzohet mbar kombi shqiptar an e mban botes mbar. edhe nje per Adem Jasharin dere me dere ne kulla t'Drenices Një flamur per motren Xhevë tjetri afer per Fehmiun per Kosovë jeten flijuan lirine Atdheut i dhuruan. Na mekoi qumshti i gjiritNa ushqeu gjuhe e shpirtitNa gjumoi nder perrallaMe e embla shqipe-fjala. Jam i varfër, po i lirë, ndaj më pëlqen varfëria; dua lirine dhe ndere, dua te bej si. Kam bredhur rrafshit të Dukagjinit me tupan të plasur pas shpinde, prej dasmës në dasëm prej lindjes në lindje duke ngritur zërin e kullave. Sa shumë heroj e burra azgëna. Tundej Vlorë, e gjora, Në zjarr e furtunë,. Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Shohim se këtu ai sjell poezi që flasin për lashtësinë tonë dhe qëndresën që ka treguar populli ynë në të gjitha stuhitë nëpër të cilat ka kaluar dhe ruajtjen e trashëgimisë dhe krenarisë kombëtare që e paraqet plisi, e, po ashtu edhe qëndresën e palëkundur që paraqesin lista që falë rrënjëve të tyre të ngulura. më thuaj Ti, Atdhe ç`të shkruaj sonte për lirinë time pa Çamërinë JO. Dhe kur flisnim capra cupraIshin rrokje, fjale te bukuraIshin vete kuptimi i jetesShqiptarisht dhe asgje tjeter. Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne. Sa shumë heroj e burra azgëna. Eliana Alien ka lindur me 28. te matroheshin me Lirine… Shqiperia ime, Dashuria dhe drita ime Zemra dhe enderra ime Nder duar, Kam plaget e qindra viteve Nje gjerdan trimerie Qendisur me te kuqe… Shqiperia ime… Me flamurin Bere prej buzeqeshjes sone Rend neper shekuj Kalorse e lirise Permes qiejve Mbi rrufete dhe vetetimat Mbi te gjithe zjarret e yjeve Me nje diell te. Te nderuar bashkepunetor. (Kete poezi e thurra kryesish per femijet kosovare te cilet na mbushen plot gezim me vargjet e tyre dhe ju uroj shume gezime ne jete, suksese) (E. Keto poezi jane te marra nga revista Kosovarja, e cila del edhe ne shtetet e perendimit. Ky është një moment prekës kur një ari i cili pas më shumë se 20 vite qëndrim në një kafaz, sheh dhe prek për herë të parë borën. Të fala të dërgoj, këndej ku jam Atdhe, gjithnjë po të kujtoj, se birin tënd më ke. Ka shume burra te ktij dheu e shume burra te fisit Ka sternipa t'Skenderbeut, e nipa te Metush. Poezia e Bahriut nuk është poezi e interesit pragmatik, nuk është poezi që vjen si frymëzim nga jeta mondane e bohemizmit aventuresk, nuk është as poezi me një shterpësi ideore, poezi formaliste e imitimit të kalemxhinjve surrealist e kozmopolit, që në shtypin e kohës paraqiten vetëm si klithje pa ndjenjë, pa koherencë mendimi, jo kuptimore, poezi pa konstrukt në formë dhe. Dinaku të shkon ujë nën rrogoz. N'a mbuloj me krahet e saje te n'a ruaj e te n'a rrite n'a dha zemer e beri trima t'i dalim zot ne kete dite. Atdheu është kryqi, është kryqiE mban – dhe të mban ty në shpirt. Të gjitha këto emisione sot me një kureshtje të madhe përcillen nga degjuesit. Havzi, kam dëgjuar se ti edhe pse shumë e deshe jetën Atë në këmbim për lirinë e popullit dhurove. metaforapoetike. lete gzohet mbar kombi shqiptar an e mban botes mbar. Agbazara është një njeri i mrekullueshëm, ky mjek më ndihmon ta sjell përsëri dashurin tim Jenny Williams, i cili u prish me mua 2 vjet më parë me hedhjen e magjisë së tij të fuqishme dhe sot ajo është kthyer tek unë kështu që nëse keni nevojë për ndihmë, kontaktoni atë me email: ( [email protected] Të shtëpive tona. Ata janë ulur brenda rrethojës së bardhë – që simbolizon shtëpinë pa dritare – dekor që përbën skenografinë e thjeshtë, bashkë me një zile që ngjason me ato të zbukurimeve të fundvitit, shkruan sot “Koha Ditore”. Substanca përsiatëse, refleksive është e pranishme dhe tek poezitë atdhetare dhe tek ato historike, intime, të vendlindjes, etj, ku vargu. Dom Ndre Mjeda eshte njeri nga poetet me te medhenj te letersise shqipe. XX, muzika që kultivohej në Shqipëri ishte ende e lidhur me muzikën e kultit. Tema: Poezi Trimërie O Trima Luftetare O Trima luftetare Ju binjt e Skenderbeut Kerkoni ju shqiptare Lirine e memedheut Se mjaft ne roberi o e mjera Shqiperi o djem rrembeni pushketo ja vdekje ja liri! - poezi nga Memi (Poet) - Poezia u dërgua nga Memi -. Asnjëherë s'të pashë, po sa shumë të njoh Asnjëherë s'të preka po sa shumë të ndjej E sa afër të mbaj, e sa shumë të dua Ne u njohëm atë natë, atë natë kur s. Veprimtari i çështjes kombëtare dhe shkrimtari Avni Dehari, humbi dy djemtë e tij, Arbnorin dhe Astritin. Poezi nga Egla Xhemali November 4, 2018. Dëshira ime është që kjo faqe t'ju shërbejë fëmijëve dhe prindërve të rinj që kërkojnë materiale për fëmijët e tyre. Për këtë arësye, ligjërimi i tij poetik në prozë e në poezi në veprat e shkruara gjatë kësaj periudhe njëzet vjeçare, shfaqet si një risi e veçantë me një kuptueshmëri të ndjeshme popullore dhe me larmishmëri stilistike që reflektojnë vlera estetike, duke refuzuar artistikisht politikën e djeshme moniste në fushën e. Te studiosh pa menduar eshte e kote, te mendosh pa studiuar eshte e rrezikshme. Përgatiti, përktheu dhe përshtati: Skender Mustafi lexo me emrin e Zotit tënd, i Cili krijoi (gjithçka) (Kur’an, 96:1) Sot jemi dëshmitarë se po dominon elektronika, e me theks të veçantë interneti, kurse interesimi i leximit të librit gjithnjë e më shumë po zbehet. do te jete me i mecur,por me pak kryelarte,me i kenaqur,por me pak i vetepelqyer,me i thjeshte pasi e ka kutuar sa injorant eshte,por me i pajisur per te shpjeguar relacionet qe lidhin fjalet me gjerat,per te qene me i matur mbi te pallogaritshmin mister qe ai kerkon ,duke u perpjekur me kot ta kuptoje”.  Poezi nga Haxhi Muhaxheri POETI Fle me të gjitha të dashurat dhe zgjohet bashkë me dritën Për ta zën frymëzimin e parë Merr Udh Blog-Archiv 2014 (2). Kjo poezi që u botua një muaj pas vdekjes së Mihalit u vlerësua lart nga poeti kosovar Ali Podrimja si më e mira për tragjedinë Kosovare. 2006 15:12 Gjeografia e shkrimtarit është fare e ndryshme nga ajo e politikës, tha Ismail Kadare Uashington, Nepal, 20 prill - Shkrimtari i njohur Ismail Kadare tha se asnjëherë nuk ka patur në botë kaq shumë shqiptarë të lirë, dhe kjo duhet t'i bëjë ata optimistë për të ardhmen. Nuk ka të bëjë kjo me lirinë e tij per- sonale, por me lirinë dhe lirshmërinë në të shkruar. asgjë e re s'ndodh dhe do të shkojmë në fund në fund të fundit liria është një mut i madh dhe s'e vlen as jetën ta japësh për të, as atë cikrrimë lirie si s'i lodh ata hanë hekur me dhëmbë, liria është faj i rëndë që bartim lidhur […]. Çmim ndërkombëtar në poezi Poeti nga Kosova Sylë Mujaj nderohet me Çmimin Ndërkombëtarë për Letërsinë EUROPA. Do te gjeni lajme, kuriozitete te. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. Namik Selmani, nga Çamëria, e ka titulluar këtë vëllim me poezi "Borxhi i Ali Podrimjes". GJURMË Me kohën në hapërim për të lënë gjurme në pemën e jetës Grurisht duhet kenduar diellit e legjendave Me fjalë ndërtoni ura mbi brigje ura dashurie Rrefehuni në gjuhen e yjve të baladave Për të dëshmuar me emrin ne gurin e. com/profile/02535189624975268941 [email protected] Në vitet 1970-1973, mbaron studimet e larta në Akademinë Sportive "Vojo Kushi", (aso kohe, IKF) në Tirane. Botuar në revistën letrare "Jeta e Re" Prishtinë 12. Neeli Cherkovski është poet amerikan. Kësisoj, "Radio Liria" lindi dhe u rritë shpejt, i përqafojë dhe i futi në gjirin e vet të gjithë shqiptarët e të gjitha grupmoshave, kudo që ata jetojnë dhe veprojnë. Okazione me te fundit per sa kushton grami i argjendit dyqane ne shitje ne tirane sot poezi urime per lindjen e djalit dyqan ne shitje tirane 2018 urime per ditelindje per femije 1 vjec urime ditelindjen per tezen dyqan per shitje ne bllok tirane shitet dyqan okazion tirane garazh per shitje ne tirane. Për disa janë veprat, për disa të tjerë aseti më i madh janë thëniet në letër. Atdheu është toka e premtuar. K) Sponsored content. Të dhunuar. Vashdoni vargjet tuaja Aty ku keni mbete’ Thuja kenges me sharki Per Kosove’ e Shqiperi. Uroj qe festa e Pavaresise te te sjelli paqe dhe lumturi ne jeten tende. Nuk ia vlen të shpenzosh për të blerë vjershat e një autori bashkëkohor që nuk del në TV, që nuk pranon të reklamohet dhe që nuk bën poezi patriotike që qarkullojnë në internet e që recitohen nga aktorë të njohur/Bisedë me përkthyesin dhe poetin Alket Çani. Mos më ço atje, poetët nuk dinë të harrojnë shpejt, Nuk jam kaq i ri, vij nga shekulli i njëzetë, të shikoj të bukur, sidomos kur nuk flet dhe lë poetin të merret me fjalën. Ky libër me poezi, edhe pse përmban disa forma monologjesh, të cilat nuk ishte e lehtë të deshifrohen dhe nxirren kuptime krejtësisht poetike, në përgjithësi ai është një pasqyrë e gjerë përkushtimesh shpirtërore, mbledhur anë e mbanë trojeve shqiptare, nga dhjetëra autor, koloriti i të cilës do të rrezatoj përjetë dhe. With over 150 authors and more than 2000 poetries, Poezishqip. com LIRIA E FJALËS Realizimi i sajë, në të shumtën e rasteve ka qenë i cunguar, në vaqnti në vendet e evropës lindore, ku dominonin sistemet moniste, kjo doemos edhe tek ne shqiptarët. Brahim (Ibish) Avdyli (1960), është poet i cili i takon plejadës së krijuesve të fundviteve shatëdhjetë dhe të fillimviteve tetëdhjetë të shekullit të kaluar (XX). poezi dashurie shqip poezi islame poezi ndarje poezi nga sahit shala poezi nga tyran spahiu poezi patriotike poezi per atdheun poezi per. Ese per meshiren 1. Gjithçka di të bëjë ishte në gjenet e mia:. Si udhetari me peshe te tepert Para avionit qe niset pas pak I ngarkuar rendshem ende Do t'afrohem tek varri humbak. Sunday, October 30, 2005. Pasioni për leximin më lindi një ditë kur po mblidhja kanoçe në një kosh mbeturinash. com/profile/02535189624975268941 [email protected] Një nga poezitë më të bukura të këtij vëllimi është "Trazicioni", e cila në themel të brendisë mban anën groteske të këtij procesi të gjatë dhe të vështirë shoqëror. Paaftesia e tij per te bere dicka konkrete, qe te ndikoj sado pak pozitivisht ne gjendjen mjerane te vendit ne ate kohe. Me poezitë e tij të pranishme në këtë përmbledhje poetike, këngën e mallit që buron nga zemra, poeti Balili ia kushton motrave e vëllezërve nga Kosova dhe nga trojet e tjera të pjesëve të robëruara deri vonë të atdheut. Lini një koment Anullo replikimin. Pikerish ne kete faze e joshur nga kurioziteti per boten, per lirine, frymezuar nga liqeni qe lagte kete fshat te vogel e gati anonim, fillon te shkruaje poezite e para qe s'do lexonte askush. BRENGOSEM Brengosem kur në rruge shoh fëmiun e një dëshmori që qan , kërkon bukë për te ngrënë ; e babai i tij i ndjerë për këtë tokë ka rënë. Po i tregonte një drenicas pleqnarit Xhemjl Obrija se si ishte çmend një burrë dhe anëtarët e familjes e kishin lidhur dhe po e ushqenin. DEKLARATA E TË DREJTAVE TË MIA. Botuar në revistën letrare "Jeta e Re" Prishtinë 12. Namik Selmani, nga Çamëria, e ka titulluar këtë vëllim me poezi “Borxhi i Ali Podrimjes”. ''Emblema e Vdekjes'' në vitin 1993 fitoi çmimin për librin më të mirë të. Keto poezi jane te marra nga revista Kosovarja, e cila del edhe ne shtetet e perendimit. Dedikuar te gjithe atyre qe dhane Rinine dhe Jeten per Lirine njerezore, (per Kombin, Demokracine, Shkencen dhe Vlera te tjera qe çuan para Njerezimin) Sa me pelqeu kjo poezi. Kjo zemra më këndon për ty, o Shqipëri, por prapë më lëngon, se je në varfëri. Eva Sotiri - Poezi Saturday, August 27, 2011. Poezi përkufizim thjesht që të përcjellë dashurinë midis dashamirët e poezisë. Kjo poezi per rrenimin e bustit te Idriz Seferitju pershendes dhe ju uroj nje dite te mbareMiqesisht Fehmiu Eingestellt von Haxhi Muhaxheri um 09:17. Po vendin tim. "Poezi" Përgjigju Citat Ndrysho Fillimi: Postimi: Ket poezi e kam shkruar per Qazen dhe mua Dikur Dikur kur qdo gje shuhet Dikur kur qdo gje te duhet Dikur kur qdo gje vyshket Dikur kur te duket se je vetem Kthen nje njeri qe ja ofrova Gjith boten,ne qdo takim Njdjeva dashuri,respect dhe Lumturi,prane tij Isha vajza me e lumtur ne bot. mbi këtë dhé, q’e kam si fe, e përmbi fé: E kam vatan! E kam atdhe! Që gjysh stërgjysh, që brez pas brez, që gjithëmonë. Mbi librin Lidhjet e poezisë së Zef Serembes me poezinë popullore janë më të gjera dhe më të shumëllojshme se që janë lidhjet e dëshmuara përmes melodisë si zotëruese e në sërë vjershash të tij. Per nje D qe ti se ve fjala Dere behet ere dhe shtepia ngele pa dere. Ky tekst sherben per te ndare GJENIALËT nga GJENITALËT. The home page of serialeturke. Amina Nuraj , Novi Pazar Datat e 5,6 dhe 7 marsit e paraqesin dhimbjen e cdo shqiptari dhe të cdo njeriu normal që din për drejtësinë.  Poezi nga Haxhi Muhaxheri POETI Fle me të gjitha të dashurat dhe zgjohet bashkë me dritën Për ta zën frymëzimin e parë Merr Udh Blog-Archiv 2014 (2). Te nderuar bashkepunetor. Andaj Une I Falenderoj Te Gjithe Mesuesit/et Qe Qendrojne Pas Nesh. Shtatë poezi apo poema e parë shqipe për shtatë mëkate mortare e Gjon Buzukut. me shkumës në tabelë. Truallin tënd. Mesazh dashurie ne cdo vend dergoni, lirine e keni te shenjt se pa te nuk mund te jetoni. Si udhetari me peshe te tepert Para avionit qe niset pas pak I ngarkuar rendshem ende Do t'afrohem tek varri humbak. Viti i botimit 2010. Shqipërinë e pushtoi qeveria. Mendimi edukativ i Rusosë (Jean-Jacques Rousseau 1712-1778) Përzgjodhi, përktheu dhe përshtati: Besnik Domi. I tregoi botes ane e mbane, "do tme shihni cili jam!" "Jemi pinjolle te Skenderbeut, duam lirine e memedheut. “Njeriu i cili kthehet nga perta ne mur nuk do te jete me i njejti qe pati hyre. Namik Selmani, nga Çamëria, e ka titulluar këtë vëllim me poezi “Borxhi i Ali Podrimjes”. Mos më ço atje, poetët nuk dinë të harrojnë shpejt, Nuk jam kaq i ri, vij nga shekulli i njëzetë, të shikoj të bukur, sidomos kur nuk flet dhe lë poetin të merret me fjalën. Poetë si Ti! Azem Shkreli! Fatet të lidhin me atdheun, Për t'u shndërruar në lapidar kohësh, Duke mbetur përherë pëllumb i bardhë Që fluturon lirshëm mbi atdhe. GJIKA TRASHËGIMIA DHE NOSTALGJIA ENVERISTE – PENGESA KRYESORE PËR ECJEN E NGADALSHME TË SHQIPËRISË (Portret biografi kushtuar gazetarit Frank Shkreli) Radio Zëri i Amerikës, në vitet kur Shqipëria nuk kishte marrëdhënie diplomatike me SHBA-të, luante rolin e ambasadës amerikane për të ndihmuar popullin shqiptar duke transmetuar lajme, komente dhe artikuj mbi. Ti erdhe nga dyert e fakultetit Atlet i ëndrrave të bardha.  Poezi nga Haxhi Muhaxheri POETI Fle me të gjitha të dashurat dhe zgjohet bashkë me dritën Për ta zën frymëzimin e parë Merr Udh Blog-Archiv 2014 (2). Luftuan trimat tane per t'ia japur lirine vendit tone Kosoves. Poezi per Vloren! Figurë Postuar më 29 Nëntor, 2013. Ish-presidenti i Kosovës dhe ish-kreu i LDK-së, Fatmir Sejdiu, ka zbuluar talentin e tij për poezi, teksa i ka kushtuar disa vargje nipit të tij të vogël me rastin e ditëlindjes, shkruan Gazeta Express. Organizata ‘Freedom House’ vlerëson se Shqipëria dhe Kosova renditen në mesin e vendeve me shtyp pjesërisht të lirë. Të gjitha këto emisione sot me një kureshtje të madhe përcillen nga degjuesit. Atdheu është toka e premtuar. Liria - Poezi nga Frrok Kristaj. Gjilan – Në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, të premtën, para një editori të veçantë të jetës publike, si: shkrimtarë, poetë, gazetarë, publicistë, figura politike, lektorë e të tjerë, u bë promovimi i veprës poetike “Mbrëmë e putha lirinë” nga autori gjilanas, Alush Canaj. Lexohen edhe në forumin tonë ku disa herë jan përshkruar poezit nga Lahuta e Malsisë. Aktualiteti qendron tek Pakenaqesia e Autorit per rrethanat qe vendi i tije ndodhet. Një prill i pikëlluar në shpirt. Posacerisht eshte nje riviste per te rinje. Ngrite zerin deri ne re Pa liri,jo ska atdhe Nuk i leshojme kurre tokat Shqiptare Gjer ne djep per pa dal fare! Se leshoj pushken jo kurr prej dore Ose vdekje. Gëzim Ajgeraj www. Ka m'u ulë pranë meje n'autobus, E ka me zbritë në ndonjё vend të largët. N'a mbuloj me krahet e saje te n'a ruaj e te n'a rrite n'a dha zemer e beri trima t'i dalim zot ne kete dite. Kush mund e ben si do vete, ben si thote Perendia, nuke ka ne kete jete gje m'e vyer se liria. POROSI PER NE Sot, Kur kemi rastin dhe fatin t`ia arrim qellimit shekullor,qe ne keto troje te pervuajtura shekullore shqiptare te sjellim lirine,te lulzoje jeta e re,kur trimat shqiptare dolen ne balle per te luftuar kunder shkaut,ku mu per kete liri,te flijohen shume djem te ri,te shuhet jeta e re e tyre,. Ladorisht të ndrittë më e mira. Ata jane te shumte por une do ju flas… Per nje burre, 80-vjecar e kusur. Truallin tënd. Historia ka vërtetuar se dëshira e popujve për liri nuk mund të shtypet. Veprimtari i çështjes kombëtare dhe shkrimtari Avni Dehari, humbi dy djemtë e tij, Arbnorin dhe Astritin. Përqasje Italo Shqiptare është revistë elektronike themeluar nga gazetari Artur Nura, e cila përveç lajmeve dhe artikujve mbi realitetin shumë dimensional të marrëdhënieve Itali-Shqipëri, boton kryesisht reagimet e qytetarëve ndaj lajmit zyrtar, politik dhe mediatik shqiptar!. Okazione me te fundit per sa kushton grami i argjendit dyqane ne shitje ne tirane sot poezi urime per lindjen e djalit dyqan ne shitje tirane 2018 urime per ditelindje per femije 1 vjec urime ditelindjen per tezen dyqan per shitje ne bllok tirane shitet dyqan okazion tirane garazh per shitje ne tirane. Ti ke harruar që lirinë. (Poezi kushtuar atdhetarit dhe veprimtarit të cështjes kombëtare Sulltan Mehmeti, i kidnapuar dhe i zhdukur në vitin 2001 nga agjentët e policisë sekrete sllavo-maqedone) Ladorishti lind veç trima. Nga Kraleva, Nishi e Piroti, Nga Prokupla vijn oj vraft Zoti! Si re e zeza' kur prishet moti! Ushtritë serbe kolonë po shkojnë Ushtar, polic nga Belgradi çojnë, Pesmij trupa po. Author ordet Posted on March 20, 2015 Categories Poezi Tags Federico Garcia Lorca, Kënga do të dëshironte të bëhet dritë, Poezi Leave a comment on Kënga do të dëshironte – nga Federico Garcia Lorca Marksi, Lenini, Hegeli dhe Gëte mbi gjeniun dhe lirinë e shtypit. “GAZETA E ALPEVE”, Nr. Të dhunuar. Fadil SHYTI DRITË LIRIE! (Kushtuar Partisë Komuniste të Shqipërisë e themeluar nga strategu Enver Hoxha me shokët e shoqet e tij të idealeve çlirimatre) Kjo dritë e verboi fashizmin, kjo dritë e verboi. Frikësohesha, se lëndoj shpirtrat e rënë, Kur deshta ta kapërcej edhe Murin shqiptar, para këmbëve më ra koka ime në gjak e larë. Juve ju uroj sukses dhe pune te mbare ne rrugen qe e keni mare. Erenestina Gjergji Halili është një nga emrat më të dashur në auditoret e fakultetit të gazetarisë. gezimajgeraj. Tundej Vlorë, e gjora, Në zjarr e furtunë,. Një prill i pikëlluar në shpirt. Re: Poezi per femije DALLENDYSHE Ju dallendyshe mbretresha qiellore, menquria juaj me befason prore. Naim Frashëri PRANVERA Moj pranverë që të ngjall me frymën tënde Vashë e brishtë dhe fytyrëzergjëndë! Jota është e natyrës pamja e dëlirë, Jotja është e lulishtes era e mirë, Ty mikeshë të çoi Zoti moj në tokë, Për të varfërit të bëri mik për kokë. gjakovë, gusht 2006. Migrarono le rondini, così le persone, restano solo gli strilli di gabbiani. Më rëndojnë testikujt e tu mbi vetulla, nuk e prek dot hundën me gjuhë. Në poezitë e autorit nuk mund të bëhet diferencim i prerë ndërmjet llojeve të lirikës. 2019 agronshehaj agrontufa albania alfredlela andibushati artanfuga arturzheji aurelplasari basha cimpeka edirama enverhoxha erdogan erionveliaj ervinsalianji fatoslubonja foto gazetalapsi. Gëzim Ajgeraj www. Bahriu me këtë vë në dukje, se sa i hidhur është veprimi i ikjes nga lufta, duke bërë krahasime me ngjarje edhe më të rënda që kanë ndodhur për fat të keq gjatë historisë. Rrëfimet e Sylë Mujajt për jetën e vet dhe krijimtarinë pas daljes nga burgu. Skema e rimave është: abba/abba për katrenat dhe cde/edc per tercinat, që do të thotë është krijuar brenda në modeli të njohur të sonetit. 11 dhe 14 shoqëruar nga Protokollet Nr. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Njzet e gjashtë marsi,tragjedi per familjen Hajdini Per fushë kosoven,që e kishtë kaplue flaka e tymi Tmerr e tragjedi:Shkijet i vrasin në shtepin e vetë: Hajvazin e paralizuar,Hashim Hajdinin dhe Nënën e tijë. Aktualiteti qendron tek Pakenaqesia e Autorit per rrethanat qe vendi i tije ndodhet. Per lirine e vendit tim qe me ne fund erdhi: LIRISË 1. Poezi Per Pavaresine. Nuk ka të bëjë kjo me lirinë e tij per- sonale, por me lirinë dhe lirshmërinë në të shkruar. Bota e Gruas Shqiptare - - JULIA GJIKA - Poezi TRISHTIM. Neeli Cherkovski është poet amerikan. Njihuni me shqiptarin qe i dha lirine Greqise Lupu, 'ujku' shqiptar qe sundoi per 19 vjet Moldavine Publikohet per here te pare amaneti i fundit i Dritero Agollit!. On Instagram. Ma dogjën Vlorën time, Vlorën desh na vranë, Flakët, përmes tymit, Vinin në Tiranë. Eshte e lehte ta shkruash apo ta thuash me fjale por eshte shume e veshtire ta perjetosh kur je i kycur brenda 4 muresh apo kur hekura te pafundme te rrethojne.